Neohodnoceno

Sušička potravin Excalibur CLEAR DOOR s časovačem a termostatem

Pomocí sušičky potravin Excalibur lze sušit širokou paletu nejrůznějších potravin, od obilovin, ovoce a zeleniny až po maso.

Varianta
Momentálně nedostupné Momentálně nedostupné Zvolte variantu
Kód: SEC9CCE SEC5CCE2 Zvolte variantu
Značka: Excalibur
11 150 Kč od 11 150 Kč - –11 % až –11 % 11 480 Kč 9 950 Kč od 9 950 Kč
Kategorie: Sušení ovoce a zeleniny jako zdravý způsob uchování potravin
Záruka: 5 roků
Rozměry: (šxvxh): 43 x 32 x 48 cm
Výkon: 600 W
Barva: černá
Prodloužená záruka: 60 měsíců
Hmotnost: 10 kg
Nastavitelný termostat: 35°C - 74°C
Plocha tácu: 38 x 38 cm
Sušící plocha: 1,134 m2
Sušička ovoce, zeleniny, hub, ořechů
11 150 Kč od 11 150 Kč - –11 % až –11 %

Pokud chceme při sušení syrových potravin uchovat účinnost enzymů, musíme dbát na dvě důležité okolnosti. První z nich je správná kontrola teploty, druhá je doba sušení. Enzymy ztrácejí svou účinnost, pokud jsou vystaveny příliš vysoké teplotě. Je-li však teplota sušení nízká, sušení trvá déle a potraviny se mohou zkazit nebo se v nich rozmnoží bakterie.

 

Jak sušička Excalibur funguje?

Sušička potravin Excalibur funguje na principu odstraňování vody prostřednictvím nepřetržité cirkulace horkého vzduchu, jehož teplotu kontroluje termostat. Sušička Excalibur je vybavena sušícím systémem využívajícím horizontálního proudění vzduchu (Parallexx Horizontal-Airflow Drying System) a nastavitelným termostatem, proto je mimořádně vhodná pro sušení syrových potravin, které si podrží svou vysokou výživnou hodnotu. 

Nastavitelný termostat umožňuje ovládat teplotu vzduchu a reguluje žádoucí výkyvy teploty. Při vyšší teplotě se povrch produktu rychle vysušuje. Když potom teplota vzduchu poklesne, vlhkost z prostředku potravin vystupuje k suššímu povrchu. Toto kolísání teploty vzduchu pomáhá udržovat teplotu potravin konstantní během celého procesu sušení. Sušička Excalibur dokáže udržet dostatečně nízkou teplotu, při které enzymy neztrácejí svou účinnost, ale současně zajistí teplotu vzduchu dostatečnou pro rychlé usušení potravin a nevhodnou pro růst plísní a bakterií.

Časový spínač umožní snadné nastavení požadované doby sušení. Stačí otočit ovladačem do odpovídající polohy. Při činnosti přístroje ukazuje ovladač zbývající dobu sušení. Optimální dobu sušení pro jednotlivé druhy potravin najdete v návodu k sušičce ovoce Excalibur.

Sušička Excalibur je vybavena průhlednými dvířkami (CLEAR DOOR), která jsou vysazovací. Dvířka stačí pouze nadzvihnout a položit na horní plochu sušičky. Sušicí plata pak můžete snadno vysunovat a zasunovat, pokud na ně chcete pokládat potraviny, kontrolovat, vyndávat je nebo plata čistit.  

 

Raw sušení

Optimální teplota pro zachování enzymů je v rozmezí 45°C - 48°C. Pro úsporu času se doporučuje nastavit na první dvě až tři hodiny nejvyšší teplota (určená pro danou surovinu). Během prvních dvou až tří hodin dochází k ochlazování vzduchu v důsledku vysoké vlhkosti, která se vypařuje ze surovin.

Doporučené nejvyšší teploty v případě nastavení nejvyšší teploty na 2-3 hodiny:

  • Ovoce 145°F = 57°C
  • Zelenina 125°F = 52°C
  • Ořechy 145°F = 57°C

Po dvou až třech hodinách snižte teplotu na 118°F = 47,778°C.

Pokud nemáte možnost snížit teplotu po dvou až třech hodinách, doporučujeme nastavit teplotu už od začátku sušení  v rozmezí 105°F - 118°F = 40,5°C – 47,778°C (čím nižší teplota, tím delší čas sušení).

 

Vychutnejte si domácí jerky či jogurt ze sušičky Excalibur

Proužky hovězího masa, kuřete, ryby nebo dokonce zvěřiny je možné marinovat v různých omáčkách s kořením a nasušit na domácí „jerky“ (čti džerky) – sušené kořeněné maso vhodné k přímé konzumaci. Také například jogurt, který v silné vrstvě uložíte na alobal se po usušení změní ve svěže zbarvenou přesnídávku s karamelovou příchutí.

 

 

Video: Test šušičky na ovoce Excalibur

 

Test sušičky na ovoce Excalibur - tekuté směsi

 

Přečtěte si také:

Představujeme vám oblíbenou značku Excalibur, která zahrnuje i sušičky potravin. Díky nim si usušíte širokou škálu potravin jako je ovoce, zelenina, obiloviny i maso. Sušička funguje na principu odstraňování vody z potravin díky nepřetržité cirkulaci horkého vzduchu. Teplotu kontroluje nastavitelný termostat, který ovládá teplotu vzduchu a reguluje výkyvy teploty. Díky časovému spínači je usnadněna požadovaná doba sušení.